4.1.4 Avans (predplačilo,predujem )
Kristinka Vuković Sonja Kermat Urška Juršev Darinka Meško
Novosti vezane na leto 2025 izvirajo iz novih SRS, ki se uporabljajo od 1.1.2025, dopolnitve v članek v skladu s spremembo zakona je vnesla Darinka Meško, mag. Najdete jih označene z grafičnim znakom za opozorilo (!).
Predujem (predplačilo, avans) je skladno s SRS 5.33 vnaprejšnje plačilo dobavitelju za še ne v plačilo zapadlo obveznost. Pri kupcu je terjatev do dobavitelja, pri dobavitelju pa obveznost do kupca. Avans(predplačilo/predujem) je denarni znesek, ki ga ena stranka da drugi bodisi na osnovi sklenjene pogodbe ali predračuna. Dobljeni predujem je znesek denarja, s katerim kupec plača dobavitelju prihodnje dobave proizvodov, blaga ali storitev. Pri dobavitelju je obveznost do kupca in pomeni že delno izpolnitev obveznosti kupca.
Dani predujmi se v bilanci stanja izkazujejo znotraj gospodarske kategorije, na katero se nanašajo. Dani predujmi za opredmetena osnovna sredstva se izkazujejo znotraj opredmetenih osnovnih sredstev, dani predujmi za neopredmetena sredstva so sestavni del neopredmetenih sredstev, dani predujmi za zaloge pa sestavni del zalog. Terjatve se glede na zapadlost v plačilo razčlenjujejo na dolgoročne in kratkoročne. Na to razčlenitev ne vpliva razvidovanje predujmov med sredstvi v smislu SRS-ja 5.6, ki so praviloma kratkoročne terjatve.V obračunskem obdobju prejeti zneski za proizvode, trgovsko blago ali storitve, ki bodo dobavljeni ali opravljene ter v tej zvezi zaračunani (zaračunane) šele v naslednjem obračunskem obdobju, se obravnavajo kot prejeti predujmi. Odloženi prihodki se namesto obveznosti za prejete predujme pojavljajo le pri storitvah, ki se opravljajo več mesecev in katerih plačnik ne more odstopiti od pogodbe (na primer pri pobranih šolninah).
RAČUNOVODSKI VIDIK
Vrste avansov
Avans v računovodstvu srečamo, kadar podjetje pred dobavo blaga oz. storitve da ali prejme plačilo delno ali v celotni vrednosti. Dani avans je torej vnaprejšnje plačilo dobavitelju za še ne v plačilo zapadlo obveznost. Prejeti avans pa je znesek denarja, s katerim kupec plača podjetju prihodnje dobave proizvodov, blaga ali storitev. Pri kupcu je terjatev do dobavitelja (skupina 13), pri dobavitelju pa obveznost do kupca (skupina 23).
Dani avans
Avansi so lahko dani dobaviteljem za opredmetena osnovna sredstva, neopredmetena dolgoročna sredstva, zaloge materiala in še neopravljene storitve, lahko pa tudi zaposlencem npr. kot akontacija potnih stroškov (konto 165).Dani avansi se v poslovnih knjigah izkazujejo kot terjatve, v bilanci stanja pa v zvezi s stvarmi, na katere se nanašajo. Dani avansi za opredmetena osnovna sredstva so v isti skupini kot opredmetena osnovna sredstva, dani predujmi za zaloge pa so sestavni del zalog. Terjatve v zvezi z danimi avansi pa so kljub temu, da se lahko razvidujejo kot osnovna sredstva, praviloma kratkoročne, kar pomeni, da se udenarijo (realizirajo) v letu dni.
Prejeti avans
Dobljeni avansi so praviloma kratkoročne obveznosti do kupcev, pri čemer jih ne evidentiramo na ločene konte glede na to, ali so bili prejeti za prihodnjo dobavo osnovnih sredstev, blaga, storitev, itd. Predlagan konto v kontnem načrtu za gospodarske družbe je 230.
DAVČNI VIDIK
Obračun DDV
Če je plačilo izvršeno, preden je blago dobavljeno ali preden so storitve opravljene, nastane obveznost obračuna DDV na dan prejema plačila in od prejetega zneska plačila. DDV se obračuna po preračunani stopnji:
- preračunana stopnja za 22 % DDV znaša 18,0328 %;
- preračunana stopnja za 9,5 % DDV znaša 8,6758 %.
- preračunana stopnja za 5% DDV znaša 4,7619 %
DDV se ne obračuna
Če davčni zavezanec izvrši plačilo, preden je opravljena pridobitev blaga znotraj Skupnosti, ne nastane…