Danes je 9.7.2025

Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

DDV: Knjigovodstvo davčnega zavezanca

8.7.2025, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 42 minut

6.12 DDV: Knjigovodstvo davčnega zavezanca

Erika Režek, davčna svetovalka

Izkazovanje davčne obveznosti

Davčni zavezanec vse informacije za izračun davčne obveznosti zagotavlja v svojem knjigovodstvu. Po ZDDV-1 je dolžan zagotoviti dovolj podrobne podatke za pravilno in pravočasno obračunavanje DDV in nadzor davčnega organa nad obračunavanjem in plačevanjem DDV.

Vsak davčni zavezanec mora za zagotovitev podatkov iz prvega odstavka tega člena voditi evidenco obračunanega DDV in evidenco odbitka DDV. Evidenca obračunanega DDV obsega obdavčene dobave blaga in storitev, oproščene dobave blaga in storitev s pravico do odbitka DDV ali brez nje, druge dobave blaga in storitev, v zvezi s katerimi je DDV dolžan plačati prejemnik blaga ali storitev, prodajo blaga na daljavo in montažo ali instaliranje blaga v drugi državi članici, katerih kraj obdavčitev je druga država članica, uvoz blaga ter obračunan DDV od opravljenih dobav in obračunan DDV od nabav blaga in storitev ter pridobitev blaga, pri katerih je davčni zavezanec kot prejemnik dolžan obračunati DDV. Evidenca odbitka DDV obsega nabave blaga in storitev v Sloveniji, nabave blaga in storitev ter pridobitve blaga, za katere je nastala obveznost za obračun in plačilo DDV v Sloveniji, odbitek DDV in DDV, ki se ne sme odbiti.

Zakon v 85.b členu in njegov pravilnik v 150.a členu podrobno naštevata vsebino evidence obračunanega in evidenco odbitka DDV.

Evidenca obračunanega DDV obsega obdavčene dobave blaga in storitev, oproščene dobave blaga in storitev s pravico do odbitka DDV ali brez nje, druge dobave blaga in storitev, v zvezi s katerimi je DDV dolžan plačati prejemnik blaga ali storitev, prodajo blaga na daljavo in montažo ali instaliranje blaga v drugi državi članici, katerih kraj obdavčitev je druga država članica, uvoz blaga ter obračunan DDV od opravljenih dobav in obračunan DDV od nabav blaga in storitev ter pridobitev blaga, pri katerih je davčni zavezanec kot prejemnik dolžan obračunati DDV.

Evidenca odbitka DDV obsega nabave blaga in storitev v Sloveniji, nabave blaga in storitev ter pridobitve blaga, za katere je nastala obveznost za obračun in plačilo DDV v Sloveniji, odbitek DDV in DDV, ki se ne sme odbiti.

Davčni zavezanec vodi evidenci za vsako posamezno davčno obdobje. Davčni zavezanec, čigar davčno obdobje bo koledarsko trimesečje, ne bo oddal evidenci za vsak mesec, ampak za vsako koledarsko trimesečje.

Evidenci je davčni zavezanec dolžan predložiti davčnemu organu v elektronski obliki po elektronski poti hkrati s predložitvijo obračuna DDV za obdobje, na katero se nanaša obračun DDV.

Če davčni zavezanec za davčno obdobje predloži obračun DDV, ki ni skladen s podatki v že predloženih evidencah, je dolžan davčnemu organu nemudoma oziroma najpozneje v treh delovnih dneh od predložitve obračuna DDV predložiti popravek evidenc.

Vsebina evidenc:

Evidenca obračunanega DDV, ki jo je od 1.7.2025 dalje dolžan voditi davčni zavezanec, vsebuje ime in naslov davčnega zavezanca in njegovo identifikacijsko številko za DDV ter zaporedno številko in naslednje podatke o posamezni listini:

– davčno obdobje;

– datum knjiženja listine;

– številko listine;

– datum listine;

– ime in sedež davčnega zavezanca – prejemnika in njegovo davčno številko oziroma identifikacijsko številko za DDV, če je identificiran za namene DDV in davčni zavezanec razpolaga z njo;

– vrednost dobav blaga in storitev brez DDV;

– vrednost dobav blaga in storitev v Sloveniji, od katerih obračuna DDV prejemnik;

– vrednost dobav blaga znotraj Unije in opravljenih storitev v druge države članice;

– vrednost oproščenih dobav, ločeno s pravico do odbitka oziroma brez pravice do odbitka;

– vrednost oproščenih tristranskih dobav blaga znotraj Unije;

– vrednost prodaje blaga na daljavo;

– vrednost dobav blaga z montažo ali instaliranjem v drugi državi članici;

– znesek obračunanega DDV, izkazan po predpisanih stopnjah, ločeno za domače dobave in za dobave, prejete iz drugih držav članic, od katerih mora prejemnik obračunati DDV, ter za DDV obračunan na podlagi samoobdavčitve, ločeno za prejeto blago in storitve oziroma za uvoz;

– dobave blaga in storitev s pravico do odbitka DDV, pri katerih je kraj dobave zunaj Slovenije;

– ali uveljavlja institut samoprijave po 88.b členu ZDDV-1;

– opombe.

 Evidenca odbitka mora prav tako vsebovati naslednje podatke:

– davčno obdobje;

– datum knjiženja listine;

– številko listine (pri prejetem računu številka računa kot določena od izdajatelja računa);

– datum prejema listine;

– ime in sedež dobavitelja in njegovo identifikacijsko oznako za DDV, če je identificiran za namene DDV;

– vrednost nabav blaga in storitev brez DDV;

– vrednost nabav blaga in storitev v Sloveniji, od katerih obračuna DDV prejemnik;

– vrednost pridobitev blaga iz drugih držav članic brez DDV;

– vrednost prejetih storitev iz drugih držav članic brez DDV;

– vrednost oproščenih nabav blaga in storitev ter oproščenih pridobitev blaga;

– vrednost obdavčenih (brez DDV) in oproščenih nabav nepremičnin;

– vrednost obdavčenih (brez DDV) in oproščenih nabav drugih osnovnih sredstev;

– znesek odbitka DDV, izkazan po predpisanih stopnjah, in od pavšalnega nadomestila;

– znesek DDV, ki se ne odbija;

– ali uveljavlja institut samoprijave po 88.b členu ZDDV-1;

– opombe.

Davčni zavezanec, ki uveljavljanja oprostitve plačila DDV ob uvozu blaga, kadar uvozu blaga sledi oproščena dobava blaga v drugo državo članico (carinski postopek 42 oziroma 63). poleg naštetih podatkov navede še naslednje podatke:

– kodo države in identifikacijsko številko davčnega zavezanca, za katerega davčni zastopnik uvaža blago po postopku 42 oz. 63 predlaga evidenci;

– obdobje poročanja;

– oznako evidence;

– ali zahteva vračilo DDV;

– ali izračunava odbitni delež;

– ali je nad davčnim zavezancem začet postopek prisilne poravnave ali postopek likvidacije ali stečajni postopek;

– ali je predložil evidenci obračunanega in odbitka DDV na podlagi tretjega odstavka 85.b člena ZDDV-1;

– ali uveljavlja institut samoprijave po 88.c členu ZDDV-1 ali v skladu z zakonom, ki ureja davčni postopek;

– opombe.

FURS je v svojih publikacijah navedel, da so tehnične specifikacije objavljene na povezavi: spletni_servis_za_sprejem_kir_kpr.docx, tehnična dokumentacija pa je objavljena na strani eDavki - Za razvijalce in je objavljena na spletni strani https://beta.edavki.durs.si/EdavkiPortal/OpenPortal/CommonPages/Opdynp/PageB.aspx?category=razvijalci

Po navedbah FURS bodo davčni zavezanci, zlasti tisti z manjšim obsegom poslovanja obveznost predložitve evidence odbitka DDV in evidence obračunanega DDV lahko izpolnjevali tudi z uporabo brezplačne spletne aplikacije davčnega organa (miniBLAGAJNA), ki bo v ta namen nadgrajena z možnostjo vodenja teh evidenc in njihovo predložitvijo davčnemu organu. Informacija glede možnosti uporabe MiniBlagajne je bila že v obrazložitvi predloga novele ZDDV-1O. Informacijo o nadgradnji miniBLAGAJNE in njeni uporabi bomo objavili, ko bo le ta na voljo davčnim zavezancem.

Posredovanje evidenc:

Davčni zavezanec pošlje davčnemu organu podatke iz evidenc obračunanega DDV in evidenc odbitka DDV v elektronski obliki po elektronski poti, z uporabo spletnega servisa davčnega organa za sprejem evidence obračunanega DDV in evidence odbitka DDV.

Za izmenjavo podatkov iz evidenc se davčni zavezanec prijavi v spletni servis davčnega organa z digitalnim potrdilom ali avtentikacijskim žetonom, podprtim v elektronskem sistemu davčnega organa. Podatki iz evidenc se preko spletnega servisa posredujejo davčnemu organu v obliki datoteke XML, JSON ali CVS.

Oddaja predpisanih evidenc bo mogoča samo preko spletnega servisa, ki ima REST (podpira podatke, kodirane v JSON) in SOAP vmesnik.

Primer:

Prejeti računi

  1. Dne 10. 7. pridobitev blaga iz Avstrije, dobavitelj davčni zavezanec, identificiran za namene DDV v Avstriji (ATU12345678), vrednost blaga 17.000 EUR brez DDV, 22% DDV od pridobitve tega blaga znaša 3.740 EUR. Račun izdan 01.07, prejet 08. 7., na računu navedena klavzula »Oprostitev po 138(1) členu Direktive o DDV«, št. računa 000100. (Opomba: Davčni zavezanec mora to listino evidentirati tudi v evidenci obračunanega DDV in od pridobitve blaga obračunati DDV. (glej zap. št. 7 v evidenci obračunanega DDV))
  2. Dne 8.7. prejeta storitev poslovnega svetovanja, izvajalec davčni zavezanec, identificiran za namene DDV v Belgiji - BE1234567890. Vrednost storitve 8.000 EUR, od katere se