Danes je 20.4.2024

Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Zakonodaja, ki jo mora poznati vsak podjetnik – delovno pravo – II. del

22.7.2014, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

Na portalu samostojno podjetništvo smo že objavili prispevek na temo poznavanja zakonodaje s področja delovnega prava – I. del, v katerem smo obravnavali pogodbo o zaposlitvi, obveznosti delodajalca ter odpoved pogodbe o zaposlitvi. V tem prispevku sledi nadaljevanje glede zakonodaje s področja delovnega prava, ki jo mora poznati vsak podjetnik, pri čemer je poudarek na predstavitvi kolektivnih pogodb, internih aktov v podjetju ter varnosti in zdravja pri delu.

 

Kolektivne pogodbe

Delodajalci morajo poleg individualnega delovnega prava – torej urejanja delovnopravnih odnosov s posameznim zaposlenim, poznati in upoštevati tudi kolektivno delovno pravo. Temeljna kategorija kolektivnega delovnega prava so, kot že ime samo pove, kolektivne pogodbe, ki so urejene v Zakonu o kolektivnih pogodbah (v nadaljevanju: ZKolP).

Stranki kolektivne pogodbe sta sindikat oz. združenje sindikatov kot stranka na strani delavcev in delodajalci oziroma združenja delodajalcev kot stranka na strani delodajalcev. V primerih sklepanja kolektivnih pogodb za zaposlene v državnih organih RS, upravah samoupravnih lokalnih skupnosti, javnih agencijah, javnih skladih, javnih zavodih, javnih gospodarskih zavodih in drugih osebah javnega prava (če so posredni uporabniki državnega proračuna ali proračuna samoupravnih lokalnih skupnosti), nastopa kot stranka na strani delodajalca Vlada RS ali ministrstvo, ki ga slednja pooblasti.

Delodajalci morajo upoštevati hierarhijo kolektivnih pogodb, kar pomeni, da se lahko pri sklepanju kolektivnih pogodb na ožji ravni dogovorijo o pravicah in delovnih pogojih, ki so za delavce ugodnejši.

Kolektivna pogodba velja za vse delavce pri delodajalcu, ki ga kolektivna pogodba zavezuje. V primerih, kadar posameznega delodajalca