Danes je 28.3.2024

Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Ur. l. RS 2400/2012, Zakon o preprečevanju zamud pri plačilih, z dne 1.5.2020

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
ZAKON
O PREPREČEVANJU ZAMUD PRI PLAČILIH
(ZPreZP-1)



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Zakon o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije COVID-19 (ZDLGPE)
0897/2020
01.05.2020
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(predmet zakona)
Ta zakon ureja ukrepe za odpravo plačilne nediscipline.
2. člen
(prenos direktiv Evropske unije)
Z II. in III. poglavjem tega zakona se v pravni red Republike Slovenije delno prenaša Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 2011/7/EU z dne 16. februarja 2011 o boju proti zamudam pri plačilih v trgovinskih poslih (UL L št. 48 z dne 23. februarja 2011, str. 1).
3. člen
(uporaba zakona)
(1)  Ta zakon se uporablja za pogodbe, ki so sklenjene med gospodarskimi subjekti ali med gospodarskimi subjekti in javnimi organi, kadar mora ena stranka dobaviti blago ali opraviti storitev (v nadaljnjem besedilu: upnik), druga stranka pa izpolniti denarno obveznost (v nadaljnjem besedilu: dolžnik).
(2)  Ta zakon se ne uporablja, če je bil nad dolžnikom ali upnikom začet postopek zaradi insolventnosti v skladu z zakonom, ki ureja postopke zaradi insolventnosti.
4. člen
(uporaba zakona v razmerjih z mednarodnim elementom)
(1)  2. podpoglavje IV. poglavja tega zakona se ne uporablja v razmerjih z mednarodnim elementom.
(2)  Za razmerje z mednarodnim elementom se po tem zakonu šteje tisto razmerje, ki ga kot tako določa zakon, ki ureja mednarodno zasebno pravo in postopek.
(3)  Ne glede na prvi odstavek tega člena se ta zakon uporablja, kadar sta upnik in dolžnik vpisana v Poslovni register Slovenije.
(4)  V. poglavje tega zakona se v razmerjih z mednarodnim elementom uporabljajo izključno glede menic, kjer se protest menice zaradi neplačila opravi v Republiki Sloveniji zoper meničnega zavezanca, ki je vpisan v Poslovni register Slovenije.
5. člen
(uporaba zakona za Banko Slovenije)
Ta zakon se ne uporablja za Banko Slovenije, ko deluje v okviru izključnih pristojnosti v skladu z zakonom, ki ureja Banko Slovenije, ali z drugimi zakoni ali predpisi Evropske unije, ki določajo izključne pristojnosti Banke Slovenije in pristojnosti Banke Slovenije kot sestavnega dela Evropskega sistema centralnih bank ali Evrosistema.
6. člen
(gospodarski subjekti in javni organi)
(1)  Gospodarski subjekti po tem zakonu so:
-  gospodarske družbe,
-  samostojni podjetniki posamezniki ali samostojne podjetnice posameznice (v nadaljnjem besedilu: podjetnik), in
-  druge pravne in fizične osebe, ki so vpisane v Poslovni register Slovenije in opravljajo pridobitno dejavnost in gre za pogodbe, ki so v zvezi s to dejavnostjo.
(2)  Javni organ po tem zakonu je:
-  Republika Slovenija ali samoupravna lokalna skupnost,
-  javni sklad, javna agencija, javni zavod,
-  javni gospodarski zavod, in
-  druga javna oseba.
(3)  Druga javna oseba po tem zakonu je pravna oseba, ustanovljena za opravljanje dejavnosti, ki je v splošnem interesu in je industrijske ali