Danes je 28.3.2024

Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Prenos dejavnosti na drugo fizično osebo, ki nadaljuje z opravljanjem dejavnosti

20.2.2014, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 14 minut

Upokojenci se lahko odločijo, da svoje podjetje neodplačno prenesejo na naslednika ali drugo osebo. Še naprej pa lahko opravljajo pogodbena dela za podjetnika, na katerega prenesejo svoje podjetja ali za drugega podjetnika.[1]Odvisno od tega, na koga želijo neodplačno prenesti svoje podjetje, lahko nastopijo različne davčne posledice. V nadaljevanju je na kratko opisan postopek prenosa podjetnikovega podjetja na drugega podjetnika, vendar informacije ne zajemajo vseh pravnih, računovodskih in davčnih posebnosti tega postopka. V izogib težavam (vmesni reaktivaciji v sistem socialnega zavarovanja) bi morali upokojenci - podjetniki tak postopek prenosa v praksi izvesti do 31.12.2013 oziroma do izteka prehodnega obdobja, ki bi obveljal, če bo sprejeto podaljšanje tega prehodnega obdobja. V tem delu bo potrebno spremljati, kakšna rešitev bo na koncu obveljala.

 

Prenos podjetnikovega podjetja (upokojenca, ki opravlja dejavnost) na naslednika je v določenih primerih možen z univerzalnim pravnim nasledstvom, v drugih primerih pa le s singularnim prenosom. Nekatere od teh postopkov je možno izvesti davčno nevtralno, tako da ne nastopijo davčne posledice zaradi tega prenosa pri podjetniku prenosniku in podjetniku prevzemniku, kar bo opisano v nadaljevanju.

 

Na začetku omenimo, da je prenos podjetja z univerzalnim pravnim nasledstvom lahko nekoliko dražji, z drugega zornega kota pa enostavnejši, saj podjetnik prevzemnik prevzame vsa sredstva, pravice in obveznosti podjetnika prenosnika. Prednost tega postopka je, da podjetnik prevzemnik vstopi v vsa pravna razmerja podjetnika prenosnika. Podjetnik  prevzemnik prevzame vse pravice in obveznosti iz pogodb, ne da bi bilo potrebno spreminjati ali sklepati nove pogodbe (velja za obligacijske pogodbe kot tudi delovnopravne) ali anekse k tem pogodbam. Podjetnik prevzemnik prevzame s tem prenosom vse bilančne in izvenbilančne postavke iz računovodskih izkazov podjetnika prenosnika, pa tudi druge pravice in obveznosti, ki niso evidentirane v teh izkazih, vendar zavezujejo podjetnika prenosnika. Nasprotno s postopkom singularnega prenosa ni možno na enak način urediti prenosa vseh sredstev in obveznosti, temveč je potrebno za vsako od teh postavk dogovoriti prenos v posebni pogodbi in upoštevati pogoje za prenos le teh.

 

Celotni prenos podjetnikovega podjetja z univerzalnim pravnim nasledstvom je urejen v Zakonu o gospodarskih družbah (72a. člen ZGD-1). V praksi se je izoblikovalo (čeprav ne vedno brez težav), da je možen takšen prenos na že delujočega podjetnika prevzemnika ali na novega podjetnika, iz zakonskega besedila pa bi lahko razumeli, da je možen le prenos na podjetnika prevzemnika, ki se ustanovi hkrati s takšnim