6.4.2 Kraj pridobitve blaga znotraj Unije
Erika Režek, davčna svetovalka
Osnovno pravilo obdavčitve po kraju, kjer se blago nahaja, ko se konča odpošiljanje ali prevoz osebi, ki ga je pridobila.
Izjema: Obrnjeno davčno breme, v kolikor je pridobitelj ID zavezanec za namene DDV v drugi državi članici.
V kolikor pridobitelj dokaže, da je bila pridobitev blaga predmet DDV v drugi državi članici in je za to blago po ZDDV-1 plačnik DDV pridobitelj blaga, se davčna osnova za obračun DDV zmanjša za plačani DDV v drugi državi članici.
Slovenski davčni zavezanec opravi pridobitev blaga v višini 1.000 EUR. Za tako prejeto blago mu avstrijski dobavitelj zaračuna 20% MwSt, skupaj tako račun znaša 1.200 EUR. Ker se kot plačnik DDV smatra pridobitelj blaga v Sloveniji, ta obračuna DDV od osnove 1.000 EUR.
Skladno z izvedbeno uredbo mora biti pravica vsake države članice pridobitve, da se blago obdavči v tej državi, ne glede na to, kako se taka transakcija obravnava v državi odpošiljanja blaga.
Država članica, v kateri se odpošiljanje ali prevoz blaga konča in v kateri se opravi pridobitev blaga znotraj Unije, izvede obdavčitev, ne glede na DDV obravnavo transakcij, v državi članici, v kateri se odpošiljanje ali prevoz blaga začne. Skladno z izvedbeno uredbo je tako v državi, kjer se prevoz konča, popolna pravica do obdavčitve.
Kakršen koli zahtevek dobavitelja blaga za popravek DDV, ki ga je zaračunal in ga prijavil v državi članici, v kateri se odpošiljanje ali prevoz blaga začne, se v tej državi članici obravnava v skladu z njenimi nacionalnimi pravili.
Pridobitev blaga znotraj Unije
Pridobitev blaga znotraj Unije (11. člen ZDDV-1) pomeni pridobitev pravice razpolaganja na premičninah, kot da bi bil pridobitelj lastnik, ki jih pridobitelju odpošlje ali odpelje v Slovenijo iz druge države članice prodajalec, ali sam pridobitelj ali druga oseba za račun enega od njiju.
Pogoji za obdavčitev v RS
Da je pridobljeno blago obdavčeno v Sloveniji, morajo biti izpolnjeni naslednji pogoji:
-
prodajalec je davčni zavezanec z ID številko za namene DDV v drugi državi članici,
-
promet je opravljen za plačilo ali se šteje, da je opravljen za plačilo,
-
blago je pridobljeno na ozemlju Slovenije,
-
prejemnik je davčni zavezanec z ID številko za namene DDV v Sloveniji.
Davčni zavezanec tako odpremo blaga ustrezno evidentira v svojem knjigovodstvu.
Blago, ki je preneseno v drugo državo članico, se v državi odhoda obravnava kot dobava blaga, v državi članici prihoda pa se šteje za pridobitev blaga v Uniji.
Začasne transakcije
V primeru izjem, to velja za t.i. začasne transakcije, pa se takšen prenos v državi odhoda ne šteje za dobavo, v državi prihoda pa ne za pridobitev blaga, zato se od takšnih prenosov blaga DDV ne obračunava.
Primer obdavčitve, kadar ni prenosa blaga v drugo državo članico (9. člen ZDDV-1, točka f, g in h)
Stroj, kupljen v eni državi članici in instaliran v drugi državi članici s strani dobavitelja (dobavitelj plača DDV v državi, kjer stroj instalira) – ni prenosa blaga.
Blago je poslano v drugo državo na razstavo na sejmu (blago bo vrnjeno) – ni prenosa blaga.
Davčni zavezanec odpošlje blago v drugo državo članico na popravilo – ni prenosa blaga. (pogojeno z vračilom blaga).
Davčni zavezanec odpošlje orodje v drugo državo članico za uporabo pri proizvodnji končnih izdelkov (začasna raba za obdobje krajše od 24 mesecev) – ni prenosa blaga.
Prenos blaga iz Slovenije v drugo državo članico za namene cenitve blaga, če se blago po cenitvi vrne temu davčnemu zavezancu v Slovenijo, za katerega je bila cenitev opravljena – ni prenosa blaga.
Za izvajanje teh določb je davčni zavezanec dolžan upoštevati določbe 85. člena ZDDV-1 (splošne obveznosti). Po tej določbi, 2. odst., mora vsak davčni zavezanec voditi evidenco o blagu, ki ga je odposlal ali odpeljal sam ali druga oseba za njegov račun z ozemlja Slovenije v drugo državo članico za namene transakcij iz točk f, g in h drugega odstavka 9. člena tega zakona.
Ta določba še navaja, da mora prav tako vsak davčni zavezanec v svojem knjigovodstvu zagotoviti dovolj podrobne podatke, da omogočijo identifikacijo blaga, ki mu ga…